The following are the names of ACCEPTED APPLICANTS for MSc in GEO-INFORMATION SCIENCE AND EARTH OBSERVATION in the Department of Geography and Environmental Studies, School of Natural Sciences:-

No.    Name of Applicant    Gender

1    Pezulu Levy                    Male
2    Muluma Chona R. J          Male
3    Katontoka Moses            Male
4    Katontoka Moses            Male
5    Chinyama S, Jack            Male
6    Otshiamo Nkwae            Male
7    Mpokota Precious           Female
8    Nyondo Adrick               Male
9    Mukwena Dipuo             Female
10    Samuel Gorata             Female
11    Seulu Japhet               Male
12    Masire Leonard             Male
13    Sachuzi Mendai             Female
14    Kaluba Zilani                 Male
15    Sikasula Martin              Male
16    Manyika Kambeu Morris  Male
17    Lungu Patrick James      Male
18    Minango Twataizya        Male
19    Chilende Edward           Male
20    Phiri Ephraim Samson             Male
21    Kabanda Patrick Kapanda        Male
22    Siachinga Muzamba M.            Female
23    Chomba Lombe                     Male
24    Mutanuka Kasonde                Male
25    Silungwe  Musonda Magnus    Male
26    Banda Abuid Isaac                 Male
27    SimangaTwambo                   Male
28    Chibuye Gabriel                     Male
29    Siyingwa Jedrick                    Male
30    Banda David A.                     Male
31    Orleans Chishiba Mwenya        Male
32    Chilumba Chipulu                   Male
33    Mulenga Ronald                     Male
34    Sikwama Muyamba                 Male
35    Mwenda Pule                        Male
36    Swali Annie                          Female
37    Sakala Alefa                          Male
38    Kasonde Kwame                   Male
39    Mbanga Teddy                     Male
40    Zulu Gilbert                          Male
41    Zambezi Kabwe                    Male


DEPARTMENT OF GEOGRAPHY & ENVIRONMENTAL STUDIES
 
SCHOLARSHIP AWARD
     
        8 Local Students

1.    Nyondo Adrick
2.    Kaluba Zilani
3.    Minango Twataizya
4.    Chomba Lombe
5.    Mutanuka Kasonde
6.    Banda Abuid Isaac
7.    Swali Annie
8.    Mbanga Teddy

     2 Foreign Students (Botswana)

1.    Samuel Gorata
2.    Masire Leonard

  2 Foreign Students (Angola)

1.    Pedro Antonio Sebastiao
2.    Joelson Francisco Do Amaral Escrivao